Bologna, hlavní město regionu Emilia - Romagna, je světoznámá pro svá podloubí, středověká náměstí, věže Torre degli Asinelli a Garisenda a další památky. Kdo ale neochutná místní tortelliny, jako by tu nebyl.
V Bologni se podává mnoho tradičních pokrmů: od cotoletta Bolognese (telecí plátek s parmskou šunkou a Parmigiano-Reggiano), přes torta di riso (tradiční italský rýžový koláč) až po slavné vaječné těstoviny, ať už jde o tagliatelle al ragù nebo tortellini in brodo. Tortellini byly vždy považovány za ryze boloňské jídlo. Málokdo ví, že Bologna a Modena se dodnes přou o jejich původ.
Tortellini
To, čemu dnes říkáme tortellini (název pravděpodobně pochází ze zdrobněliny slova tortello, které je zase odvozeno od italského torta), je s největší pravděpodobností dědicem dlouhé řady idiomů, které se zrodily v chudších a lidnatějších společenských vrstvách.
Tortellini jsou plněné těstoviny prstencovitého tvaru. Podle původního receptu se používají čerstvé žluté těstoviny, které se připravují z jednoho vejce na 100 g mouky a pečlivě se ručně rozvalují. Náplň obsahuje vepřovou panenku, prosciutto, mortadella di Bologna, Parmigiano Reggiano, vejce a muškátový oříšek. Vše je samozřejmě podáváno s masovým vývarem.
A jak tortellini vznikly? Legenda praví, že do hostince v Castelfranco Emilia, který tehdy patřil pod Bolognu, přišla po dlouhé cestě přenocovat krásná Marchesina. Majitel hostince, okouzlený její krásou, nahlédl do pokoje klíčovou dírkou. Inspiroval se a vytvořil tortellino, který připomínal pupek šlechtičny.
Jedním z důležitých dat pro tortellini je ovšem rok 1904, kdy je bratři Bartaniové z Emilia Romagna představili na veletrhu v Los Angeles: od té chvíle se tortellini staly známé po celém světě.