Pochází z města Bologna (mortadella di Bologna) a stala se ikonou mezi gurmánskými potravinami. V tomto článku se ponoříme do historie, procesu výroby a různých způsobů, jak si tuto delikatesu vychutnat.
Historie mortadelly sahá až do starověkého Říma. V té době byla vyráběna z divokých prasat a ochucena různými bylinkami a kořením. Název „mortadella“ pravděpodobně pochází z latinského slova „mortarium“, což byl hmoždíř, ve kterém se maso a koření drtilo.
Výroba mortadelly je uměním, které vyžaduje pečlivou přípravu a kvalitní suroviny. Základní surovinou je vybrané vepřové maso, které se jemně naseká a smíchá s tučnými kousky. Tato směs se poté dochucuje solí, bílým pepřem a muškátovým oříškem. Některé recepty přidávají pistácie nebo černé olivy pro extra chuťový rozměr.
Směs se následně plní do velkých umělých nebo přírodních obalů, kde se formuje do typického válcovitého tvaru. Poté následuje pomalé vaření nebo pečení při kontrolované teplotě, aby se dosáhlo správné textury a chuti.
Mortadella je velmi univerzální a může být podávána mnoha způsoby:
-
Nakrájená na plátky: Nejtradičnější způsob podávání je nakrájet mortadellu na tenké plátky a podávat ji jako součást studených předkrmů (antipasti) nebo jako hlavní složku sendvičů.
-
Na kostky: Nakrájená na menší kostičky je ideální do salátů nebo jako součást tapas.
-
Vařená nebo pečená: Mortadella může být také jemně ohřátá a podávána jako hlavní jídlo spolu s různými omáčkami nebo přílohami.
-
Pasta di Mortadella: Rozmixovaná mortadella smíchaná s ricottou a parmezánem vytváří vynikající pomazánku na chléb nebo crostini.
Mortadella je více než jen lahůdková uzenina, je to kousek italské historie a kulinářského umění. Díky svému bohatému a jemnému chuťovému profilu si získala srdce gurmánů po celém světě. Ať už si ji vychutnáváte samotnou, v sendviči, nebo jako součást složitějších jídel.