Oslavy prvního dne v novém roce začínají podobně jako u nás hned po půlnoci slavnostními ohňostroji, Italové navíc často mají na 1.ledna různé tradiční náboženské slavnosti.
Tříkrálový svátek znamená v Itálii především pro děti často větší událost než samotný Štědrý den. Městy a vesnicemi prochází barevné průvody a hodné děti dostávají dárečky od čarodějnice Befany. Vánoční prázdniny italským dětem končí právě až po 6.lednu.
Svatý Valentýn - tento svátek lásky oblíbený dnes v Evropě i v Americe má v Itálii dlouhou tradici. Ve starém Římě probíhaly kolem 15.února oslavy Luperkalia, pojmenované podle boha plodnosti Luperco. Dnes je v Itálii na Valentýna oblíbeným zvykem koupit své milované červené spodní prádlo.
Velikonoční svátky jsou v Itálii velmi oblíbené a často důležitější než např. Vánoce, v této nábožensky založené zemi se jedná o hlavní církevní událost. Členové rodiny se na setkání sjíždějí i z daleka, rozesílají se velikonoční pozdravy a lidé si navzájem přejí i osobně. Slavnostní jídla se liší podle jednotlivých regionů, na stole by nemělo chybět pečené maso (jehněčí , skopové nebo telecí) s brambory, vejce a smažené artyčoky. Tradiční velikonoční pečivo je Colomba (podle jeho tvaru - létající holubice), jedná se o kynutou bábovku s rozinkami, čokoládou nebo posypanou moučkovým cukrem. Děti dostávají velká čokoládová vajíčka s překvapením. Na Velikonoční pondělí rodina připraví piknikové košíky plné jídla a vyrazí někam ven za město - do lesa, parku nebo k moři.
Svátek připomíná osvobození Itálie od vlády nacistů v roce 1945 , tento den se uctívá památka bojovníků proti fašismu.
Svátek práce se slavil poprvé v roce 1891, kdy ale skončil krvavou vzporou. Během vlády fašistů se svátek neslavil a znovu byl obnoven až po 2.světové válce.
Ve dnech 2. a 3. června 1946 Itálie uspořádala referendum, ve kterém měli občané rozhodnout, jaký systém bude vládnout v jejich zemi a vybrali si republiku. Na oslavu této události se každoročné konají vojenské přehlídky u památníku neznámého vojína na náměstí Piazza Venezia v Římě.
Nejoblíbenější den z celého roku, jedná se o hlavní prázdninový svátek. Na tento den připadá katolický svátek Nanebevzetí Panny Marie a současně oslavy z pohanských dob Ferragosto.
V současné době Ferragosto představuje radost z pomalu končícího léta, kdy vrcholí celozávodní dovolené. Mnozí Italové slaví na pláži, ve městečkách se večer konají ohňostroje a zábava je v plném proudu až do pozdních hodin. Přímořská letoviska jsou tak plná nejen zahraničních turistů, ale především Italů, veškeré hotely i apartmány jsou na tuto dobu vyprodány dlouho dopředu a na silnicích je zvýšený provoz a často kilometrové dopravní zácpy.
Stejně jako u nás chodí Italové navštěvovat své zesnulé na hřbitov, kde rozsvěcují svíčky a pokládají květiny. Tradiční jídlo pro tyto dny je pokrm s názvem grano cotto - vařená pšenice s vínem podávaná s kousky čokolády a ořechy.
Přestože se jedná o náboženský svátek, je prosinec 8 především spojen s počátkem příprav na blížící se Vánoce. V tento den už jsou nazdobená náměstí a ulice, v kostelech stojí jesličky a většina domácností už má stromeček.
Italové tráví Štědrý den s rodinou a po společné večeři jdou na půlnoční mši. Jejich domy zdobí vánoční stromky a tradiční betlémy, často v rodinách předávané z generace na generaci.
Nejslavnostnější den Vánoc. Rodiny se shromáždí u večeře , která trvá až do pozdních večerních hodin. Na stole najdete všechny druhy pokrmů, které se liší region od regionu. Jedním z nich je pečené maso (vepřové , jehněčí nebo drůbež - krůtí , kuřecí), lasagne nebo tortellini. Dezert, který nemůže chybět, je panettone - buchta s rozinkami ve tvaru bábovky, posypaná moučkovým cukrem. V tento den se rozbalují dárky, které přináší Babbo Natale.
Další den oslav s přáteli a rodinou.
Silvestra Italové tráví nejvíce s rodinou a přáteli. Po společné večeři jdou často slavit do města, kde půlnoc přivítá ohňostroj a veselí může pokračovat klidně až do rána. Silvestrovská večeře má symbolický význam, typická je čočka s vepřovým kolenem nebo klobásou pro zajištění hojnosti do příštího roku, stejně tak jako oblíbené mořské plody.
Silvestr se vyznačujeme ještě jedním typickým a velmi rozšířeným zvykem: Italové důrazně dbají na to, aby si tento den oblékli nějaké červené prádlo, které jim přinese štěstí.
Nové články
Malcesine
Malcesine, malebné městečko na východním břehu jezera Lago di Garda, je známé svou romantickou atmosférou, historickými památkami a úchvatnými výhledy. Leží na úpatí...
Nesso – Vodopád a starobylý most
Na březích kouzelného jezera Como leží vesnička Nesso. Klidná atmosféra, typické kamenné domky a přírodní krásy... Ideální cíl pro návštěvníky...
Labirinto di Arianna
V Castel di Lucio, v provincii Messina, se nachází jedno z nejvíce fascinujících a unikátních míst, která Sicílie nabízí. Labirinto di Arianna (Ariadnin labyrint) je zážitkem,...