Město Turín je bohaté na umělecké i architektonické krásy s významnými historickými památkami, které můžete vidět na každém rohu.
Symbolem města, nacházející se v jeho samotném centru, je věž Mole Antonelliana (to je ta věž na úvodním obrázku). Byla navržena architektem Alessandro Antonelli, ale dokončena byla až jeho synem Costanzem. Dosahuje výšky 167,5 metrů a v současnosti je zde umístěno národní muzeum kinematografie. Toto muzeum je jedno z nejnavštěvovanějších na světě, a to hlavně díky svému dědictví. Interiér celého muzea spirálovitě stoupá a dělí se do několika úrovní. Můžete se těšit na kulisy, projekce, světelné efekty, a mnoho dalších věcí ze světa filmu. Zjistíte, co se skrývá za kamerou a jaké jsou fáze projekce filmů.
V Turíně najdete také Muzeum egyptských starožitností, sídlící v Palazzo dell’Accademia delle Scienze. Zachází se zde řada soch, pohřebních předmětů, mumií, amuletů, sarkofágů a mnoho dalších nálezů. Pokud se tedy mezi vámi najdou nadšenci starověké egyptské civilizace, zajděte se podívat na poklady, skrývající se za zdmi paláce.
V Turíně je také spousta náboženských budov, které vás ohromí. Mezi ně se řadí i Katedrála svatého Jana Křtitele (Duomo di San Giovanni), což je hlavní kostel ve městě a také to je jediný kostel v renesančním stylu v celém regionu Piemonte. Uvnitř stavby se nachází Kaple svatého plátna, což je barokního klenot Guarina Guariniho, který byl dokonce zapsán v roce 1997 na seznam světového dědictví UNESCO. V kapli je uloženo Turínské plátno, o němž se někteří domnívají, že je pohřebním rubášem Ježíše Krista, a proto přitahuje každoročně tisíce návštěvníků a poutníků.
Další důležitou památkou města je mistrovské dílo italského architekta Filipa Juvarry, Baziliku Superga. Majestátní stavba byla postavena v barokním stylu a leží na okraji města na kopci Monte Superga. Bazilika byla dokončena v roce 1726 a byla inspirována některými prvky slavného italského architekta Michelangela Buonarroti a jeho dómu - baziliky svatého Petra ve Vatikáně.
Ve městě se najde také kousek zeleně, kam můžete utéct před ruchem centra a spočinout chvíli na klidném místě. Nenechte si ujít procházku v parku Valentino, ležícího podél řeky Pádu. Park je místo, kde se mísí kultura a příroda s bohatou a rozmanitou vegetací. Uvnitř něj dominuje krásná fontána dvanácti měsíců, která je zdobená dvanácti sochami žen, z nichž každá reprezentuje jeden měsíc v roce. Na fontáně jsou ještě čtyři další sousoší, znázorňující řeky v Turíně (Sangone, Po, Dora, Stura). Součástí parku je i středověká vesnička (Borgo Medievale di Torino), tam se určitě zajděte podívat. Její historie je velmi zajímavá. Kromě vesničky a fontány můžete obdivovat i sochy rozmístěné po parku, z nichž nejvýznamnější je socha Massima D’Azeglia, bývalého premiéra Sardinského království.
V Turínu je mnoho krásných náměstí, plných památek a zajímavých míst na objevování. Nejhezčí z mnoha náměstí je Piazza San Carlo, které obyvatelé Turína jinak přezdívají „obývací pokoj Turína’’. V centru náměstí stojí socha Emanuela Filiberta a na okraji náměstí jsou dva krásné barokního kostely - kostel Santa Cristina a kostel San Carlo. Na náměstí je třeba dávat si pozor, kam šlapete! Může se stát, že stoupnete na bronzového býka. Italové jsou velmi pověrčiví a říká se, že když šlápnete býkovi dobrovolně na varlata, přinese vám to štěstí.
Dalším náměstím, které stojí za navštěvu, je Piazza Castello a v jeho středu stojící Palazzo Reale (Královský palác). Je to druhé největší náměstí ve městě a je velmi bohaté na mnoho zajímavostí. Najdete tady vyhlášené divadlo Teatro Regio, sídlo subalpského senátu Palazzo Madama a Kostel Real Chiesa di San Lorenzo. Impozantní je jeho kupole, která je charakteristická svou složitou a inovativní strukturou. Obsahuje řadu propletených oblouků a oken, což umožňuje, aby dovnitř kostela pronikalo přirozené světlo, které vytváří dynamické stíny a dodává interiéru pocit vzdušnosti a pohybu.
Město je protkáno architektonickými kuriozitami, jako například turínské galerie. Slouží jako průchody mezi budovami a jejich stropy jsou celé pokryté sklem, kterým pronikají sluneční paprsky, osvětlující interiéry galerií. Dohromady jsou zde tři takové galerie – Galerie Umberto I., Galerie San Federico, Galeria Subalpina. Uvnitř jsou různé kavárny a restaurace, kam si můžete zajít na dobré espresso, či nějaký ten zákusek. Určitě doporučuji zajít si do galerií, jejichž interiéry jsou architektonicky bohaté a zanechají ve vás silný pocit.
V Turíně je kromě galerií i spousta jiných zajímavostí zvláštností. Například, až se budete přemísťovat metrem od jedné památky ke druhé, tak si všimněte, že se jedná o metro bez řidiče. Turínské metro bylo první metro v Itálii, které je řízeno bez přítomnosti člověka.
Během letního období, kdy je město celé rozpálené, se nemusíte strachovat o nedostatek vody. Po celém městě se totiž nachází přes 800 zelených fontánek s hlavou býka, z jehož tlamy vytéká studená pitná voda. Dokonce existuje i aplikace iToret, na které jsou na mapě znázorněná místa, kde jsou tyhle fontánky rozmístěné.
Město je také velmi bohaté na historické kavárny a jedna taková, jež stojí za zmínku, je Caffè Fiorio. Historie této kavárny sahá až do roku 1780 a postupně se Caffè Fiorio stalo místem, kde se setkávali intelektuálové a politici. Lidé jako Cavour, což byl první italský premiér, dále D’Azeglio nebo Balbo, byli stálými hosty kavárny. Zajděte si sem na dobrou ranní kávu, která vás bude stát 1€ a s croissantem (v italštině cornetto) za pouhé 1,50 €.