Jedna z pověr, kterou máme také u nás je ta, že když vám černá kočka přeběhne přes cestu, značí to nadcházející neštěstí. Tato pověra pochází už ze středověku, kdy koňské povozy v noci děsily žluté oči koček, což často vedlo k nehodám. Papež Řehoř IX. v roce 1200 dokonce prohlásil, že černé kočky jsou spojeny s čarodějnicemi a ďábly, a tak nařídil jejich vyhubení.
Také nikdy neuvidíte, že by v Itálii někdo otevřel deštník uvnitř místnosti, protože to přináší smůlu, zejména finanční problémy. Tato pověra pochází ze starověkého Říma, kde bylo otevření deštníku v prostoru považováno za zneuctění Boha Slunce, což mělo za následek neštěstí rodině. Další zajímavostí je, že deštníky se také používaly k zakrývání děr v domech chudých lidí, takže jejich otevření symbolizovalo chudobu.
Jedna z dalších pověr, související s finančním neštěstím, je rozsypaná sůl. V minulosti byla sůl velmi cenným zbožím a její význam byl spojen s bohatstvím. Pokud se vám sůl přesto rozsype, což se stává poměrně často, je důležité ji co nejdříve uklidit a vhodit za záda, a to přes levé rameno, aby se odvrátilo možné neštěstí.
V Itálii se nikdy nekonají svatby v pátek. Je to proto, že Ježíš zemřel v pátek, a tento den je považován za nešťastný. Když už jsme u svateb, tak pro zatím neprovdané dámy je dobré vědět, že podle staré italské pověry je považováno za velkou smůlu, pokud jim někdo omylem podjede nohy koštětem, nebo když ony samy si omylem zametou smetí pod vlastní nohy. Tato pověra kdysi naznačovala, že taková žena možná není zručná v domácích pracích a mohla by být považována za nevhodnou budoucí manželku.
Stejně jako je pro nás pátek 13. špatným znamením, v Itálii je takovým číslem 17. Římská číslice pro 17 je XVII, kterou lze přeuspořádat na VIXI — latinsky „žil jsem“ — což se často vyskytovalo na náhrobcích a je proto spojováno se smrtí. Z tohoto důvodu mnohé italské letecké společnosti nemají řady s čísly 13 a 17 a mnoho italských hotelů nemá 17. patro.
Možná jste si během svých cest po Itálii všimli, že mnoho Italů nosí přívěsek ve tvaru malé chilli papričky. Nejde však o chilli papričku, nýbrž o cornicello, což je roh starověké bohyně Měsíce. Tento talisman chrání proti smůle a svému nositeli přináší štěstí! Často se věnuje jako dárek novorozencům nebo blízkým osobám.
Rozhodně doporučujeme, abyste si při návštěvě Itálie zakoupili alespoň jeden přívěšek. Talisman štěstí se vždycky hodí.
Jeden z dalších tradičních talismanů pro štěstí v italské kultuře je gesto nazývané „fare le corna“, jež má chránit před zlými nástrahami. Stačí jen sevřít pěst, natáhnout ukazováček a malíček ven a zasunout prostředníček a prsteníček do dlaně. Pozor - toto gesto se dělá pouze s prsty horizontálně nebo směrem dolů. Pokud stejné gesto uděláte s prsty vztyčenými nahoru nebo směrem k nějaké osobě, zcela změníte jeho význam (naznačením partnerské nevěry)!
Italské pověry jsou fascinujícím prvkem italské kultury a tradic. Mají dlouhou historii a mnohé z nich odrážejí staré zvyky a náboženské přesvědčení. Je zajímavé sledovat, jak tyto pověry ovlivňují každodenní život lidí a jak se některé z nich udržují dodnes.