Ostrovy se nachází asi 22 km od pobřeží Gargana, v oblasti Apulie. Jsou to ostrovy San Nicola, San Domino, Capraia, Il Cretaccio, La Vecchia a Pianosa. V antických dobách se souostroví jmenovalo Diomédovy ostrovy podle Dioméda, který je údajně pohřben na ostrově San Nicola. Legenda praví, že se ostrovy zrodily rukou Diomeda, když shodil do moře tři gigantické balvany (San Domino, San Nicola a Capraia), které s sebou přinesl z Tróje. Na začátku 11. století bylo založeno opatství sv. Marie na ostrově San Nicola řádem benediktinů, kteří zde vládli velkou náboženskou silou až do příchodu Španělů v 18. století. Král Ferdinand IV. používal opatství jako vězení. Tato tradice pokračovala i za vlády Mussoliniho, který na ostrovy posílaly politiky do exilu v letech 1920-1930.
Časem se ale ostrovy stávaly více a více populární a dnes jsou hojně navštěvovány.
San Nicola
San Nicola byl vždy administrativním a obytným centrem Tremitských ostrovů. Na San Nicole byste neměli vynechat prohlídku opatství Santa Maria a Mare, kde můžete vidět mozaiky z 11. století, zobrazující dřevěný byzantský krucifix přivezený na ostrovy roku 747 n.l. a černou Madonu, která byla skoro jistě na San Nicolu přivezena z Konstantinopole ve středověku. Také zde najdete přímo nad přístavem uvidíte pevnost, která měla opatsví chránit. San Nicola je třetí největší z Tremitských ostrovů.
San Domino
S rozlohou 2,08 km² je největší, hlavní úlohu na ostrově kromě cestovního ruchu tvoří zemědělství. Jako jediný z ostrovů má písčitou pláž a v létě bývá extrémně přeplněn. Celé pobřeží je poseto malými zákoutími, některé jsou dostupné pěšky, zatímco na jiné proniknete pouze na lodi. Oblíbené jsou pěší túry ostrovem, další možností, jak strávit volný čas je půjčit si kolo. Na vlastní objížďku ostrovů si můžete pronajmout člun.
San Domino je známý pro jeho krásné jeskyně (grotte), nejpůsobivější je Blue Marino hluboká 70 metrů, dále pak Jeskyně vlaštoviček, Jeskyně fialek a Solná jeskyně.
Ostrov je osídlen, od půlky 20.století se zde staví nové hotely.
Capraia
Je to druhý největší, neobydlený ostrov. Přesto zde najdete torza budov. Jinak se mu říká i Capraia a to podle velkého výskytu capper (rostliny). Mezi ostrovy Capraia a San Nicola je v moři potopená socha otce Pia.
Cretaccio
Mezi San Nicolou a San Dominem je hliněný ostrůvek Cretaccio, nejměnší ze souostroví.
Pianosa
Poslední z Tremitských ostrovů, Pianosa leží 15 km severovýchodně od ostatních. Tento malý ostrov bývá při bouři zcela zalitý vodou.
Jak se na ostrovy dostanete?
Lodě s turisty vyjíždí z přístavu v Peschici, Vieste nebo z Manfredonie. Cesta na ostrov San Domino trvá asi 60 minut a lístky na trajekt a hydroplán na Tremiti lze zakoupit online. Lodě přijíždějící na Tremitské ostrovy kotví na ostrovech San Domino nebo San Nicola, ale za poplatek můžete být převezeni na malých člunech.
Mimo sezónu většina ostrovů turistická zařízení zavřou a domorodí obyvatelé znovu začínají žít svým izolovaným, klidným životem. Pokud byste chtěli přijet mimo sezónu, ověřte si, zda jsou nějaké hotely v provozu. V sezóně většina hotelů vyžaduje, abyste si zaplatili plnou penzi, protože stravování mimo hotel není příliš rozsáhlé a nemuselo by uspokojit přání návštěvníků.