Palmenti di Pietragalla pochází pravděpodobně ze středověku, i když některé zdroje naznačují, že by mohly být ještě starší. Postavili je pravděpodobně Francouzi z Provence, kde také podobné stavby existují, během okupace Apulie a Abruzzi v letech 1528 až 1798. Tyto kamenné lisy byly používány místními vinaři k výrobě vína po staletí. Každý lis je vytesán do skály a skládá se z několika oddílů, které sloužily k různým fázím výroby vína, od drcení hroznů až po fermentaci moštu.
Tyto lisy nejsou jen technickými zařízeními, ale také kulturním dědictvím, které odráží tradice a životní styl obyvatel Pietragally a okolních oblastí. Výroba vína byla klíčovou součástí místní ekonomiky a kultury, a Palmenti di Pietragalla jsou hmatatelným důkazem této bohaté historie.
Každý palmento je unikátní, ale většina z nich má podobnou základní strukturu. Skládají se z vytesaného koryta, kde byly hrozny drceny, a z menších nádrží, kde probíhala fermentace. Tyto kamenné konstrukce jsou důkazem dovednosti a znalostí starověkých řemeslníků, kteří dokázali využít přírodní prostředí k vytvoření funkčních a odolných lisů.
Některé z těchto lisů jsou propojeny kanály, které umožňovaly přepravu moštu mezi jednotlivými částmi palmenta. Tato promyšlená architektura ukazuje na vyspělost vinařských technik používaných v této oblasti.
Dnes jsou Palmenti di Pietragalla významnou turistickou atrakcí a místem, které láká návštěvníky z celého světa. Návštěvníci mohou prozkoumat tyto historické lisy a dozvědět se více o tradičních metodách výroby vína, které byly používány po staletí. Prohlídky často zahrnují i ukázky starověkých vinařských technik a degustace místních vín.
Místní správa a kulturní organizace se snaží o zachování a propagaci tohoto unikátního dědictví, a proto pravidelně pořádají různé akce, festivaly a vzdělávací programy zaměřené na Palmenti di Pietragalla.
Palmenti di Pietragalla nejsou jen historickým místem, ale také symbolem kulturní identity a ekonomického rozvoje regionu. Oživení zájmu o tradiční metody výroby vína pomohlo místním vinařům obnovit některé starobylé techniky a začít je opět využívat při výrobě moderních vín. Tento návrat ke kořenům pomohl zvýšit prestiž místních vín na národní i mezinárodní úrovni.