Pokračovaním v používaní našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s používáním souborů cookie v souladu s Pravidly ochrany soukromí.

Nastavení Přijmout vše

Kdy?
2

Osoby

  • Dospělí

    2

  • Děti

    0

Filtry

  • Stravování

  • Typ ubytování

  • Vybavení

  • Aktivity

  • 0 m

    3 000 m

Při pohledu z letadla vypadá jako dokonalá devíticípá hvězda. Vydejte se s námi prozkoumat další památku UNESCO, městečko Palmanova - oblíbený cíl milovníků historie a vojenských taktik.

 

Palmanova leží na severu Itálie, v regionu Friulsko-Julské Benátky. Pohodlně se tady dostane z Lignano Sabbiadoro nebo Bibione asi za 40 minut autem, z Caorle do hodiny. Palmanova vám může připomínat český Terezín. Představuje totiž také uzavřené pevnostní město. Vznikat začala za vlády rakouského císaře Rudolfa II. na konci 16. století, původně jako pevnost proti útokům Turků. Základní kámen byl údajně položen 7. října 1593, ve svátek patronky Svaté Justýny Paduánské a zároveň je to výroční den bitvy u Lepanta. Byla budována postupně. Posledních úprav se dočkala během napoleonských válek, kdy byla zmodernizována i starší opevnění vestavbou úkrytů do bastionů (část opevnění vystupující mimo samotnou hradbu, na níž se koncentrují střelci a děla), byly zřízeny velké kasárny a vybudována většina podzemních chodeb, z nichž některé lze navštívit dodnes.

Palmanova - městský plán, Frans Hogenberg, 1578, součást atlasu měst Civitates Orbis Terrarum

Porta Cividale - jedna ze tří bran opevněného města Palmanova, napravo detail strážní věže Porty Cividale

Město bylo postaveno na oslnivě bílém mramoru a jeho ulice a domy jsou uspořádány podle přesných geometrických struktur. Pevnost projektoval Vincenzo Scamozzi a je pro ni charakteristický absolutně souměrný půdorys, který plně respektovaly i všechny další stavební etapy. Proto je všech prvků pevnosti vždy devět. Z výšky můžete vidět pravidelnou, devíticípou hvězdu tvořenou z hradeb, příkopu a bastionů. Hlavní příkop bylo možné zaplavit vodou z kanálu Roggia di Palma, který se táhne několik desítek kilometrů od jezu na řece Torre.

 

Dnes je Palmanova ve velmi dobrém stavu. Pevnost má tři monumentální brány, které umožňují vstup do města: Porta Udine, Porta Cividale a Porta Aquileia. Na jižní bráně Porta Aquileia je malé vojenské muzeum, věnované především italským jednotkám, které ve městě sloužily.

Hlavní náměstí Piazza Grande v Palmanově, v pozadí kostel Chiesa del Santissimo Redentore

Nalevo socha jedného z jedenácti generálních superintendantů města Palmanova, napravo Loggia della Gran Guardia degli Alabardieri - lóže velké stráže halapartníků

V centru Palmanovy se nachází náměstí Piazza Grande, jež má tvar pravidelného šestiúhelníku. Celé náměstí  je obklopeno jedenácti sochami, přičemž každá z nich představuje jednoho z generálních dozorců pevnosti.  Uprostřed náměstí stojí vysoká korouhev s italskou vlajkou, jako symbol města. Také zde najdete Dóžecí katedrálu (Duomo Dogale) s impozantní zvonicí. Nechybí ani makety strojů používaných při stavbě pevnosti.

 

Pevnost můžete projít po značených stezkách nebo objet na kole. Trasa je dlouhá přibližně 7 km. Okruh mezi dvěma branami zabere pěšky asi 60 minut (pomalá procházka v trávě). Uvnitř pevnosti najdete jak dětská hřiště (na Via Molin s netradičními herními prvky), tak samozřejmě kavárny či restaurace. Pokud se do Palmanovy vydáte druhou neděli v červenci, můžete na vlastní kůži zažít historickou evokaci.  A konečně, 7. října je v pevnosti pouť s nejrůznějšími stánky s jídlem a vínem a řemeslnými trhy. To vše u příležitosti založení města a oslav patronky města Svaté Justýny (Santa Giustina Fair).

 

Věděli jste, že?

- od roku 2018 se Palmanova stala součástí okruhu Nejkrásnější vesnice v Itálii (I Borghi più belli d’Italia)

- jen pár kilometrů od Palmanovy najdete starořímské město Aquileia, které stojí také za návštěvu

Náměstí Piazza Grande v Palmanově z ptačí perspektivy