Po stopách Římanů
Aquileia byla původně keltsko-venetská osada jménem Akilis. Založili ji keltští Karnové - kmen pocházející z Alp. Žili zde však hlavně původní Venetové (ti obývali rozsáhlou oblast severní Itálie až po řeku Pád na jihu) a pravděpodobně také Illyrové. Ve 2. století př.n.l. oblast ovládli Římané. Těm sloužila Aquileia jako vojenská základna k obraně před případnými útoky barbarských kmenů ze severu. Pro svou polohu na břehu řeky a zároveň jen pár kilometrů od moře byla také centrem veškerého obchodu Římské říše s východními a severními oblastmi. Dokonce zde končila Jantarová stezka, po které putoval jantar a jiné zboží z oblasti Severního moře.
Bohatství a postavení Akvileie v rámci Římské říše se odráželo v nádherných veřejných budovách a soukromých sídlech, z nichž se mnohé dochovaly jako archeologické nálezy. Archeologický areál o rozloze 155 hektarů zahrnuje fórum a baziliku, říční přístav, antické trhy, lázně, divadlo, pohřebiště, decumanus (dvojice navzájem kolmých ulic), Titus Macrus Domus a Domus v oblasti Cal. A na co se při návštěvě můžete těšit?
Patriarchální basilika
Asi nejznámějšími archeologickými nálezy jsou raně křesťanské mozaiky v interiéru aquilejské baziliky - jedné z největších a nejstarších křesťanských bazilik. Ačkoli původní stavba ze 4. století byla z velké části zničena pozdějšími nájezdy Hunů a Langobardů, obrovská mozaiková dlažba zde zůstala zachována. V 11. století byla bazilika znovu vystavěna na původních starých základech, a navíc k ní přibyla ještě 79 metrů vysoká zvonice, která je viditelná z okruhu několika kilometrů.
Starověké římské fórum
Fórum pocházející z 1.st.nl. představovalo srdce politického, správního a společenského života města. Bylo zde vápencem dlážděné náměstí, ze tří stran obklopené budovami a podloubím, kde bývaly obchody. Také se zde nacházela budova soudu a městská dlážděná silnice.
Říční přístav
Dříve zde protékala řeka o šířce téměř padesáti metrů. Připlouvaly sem lodě z celé středomořské pánve. Dnes se tu můžete projít tzv. Svatou cestou a vidět tak na vlastní oči pozůstatek tohoto přístavu se stále dobře zachovanými nábřežími a přístavišti, nakloněnými rovinami a napojením na silniční rampy.
Národní Archeologické muzeum
V Archeologickém muzeu v Aquilei jsou k vidění antické sochy, keramika, šperky ze zlata, jantaru a drahých kamenů, mince a dochované mozaiky. Tato sbírka předmětů z období starověkého Říma patří k nejrozsáhlejším na celém Apeninském poloostrově.
V létě se na nádvoří muzea pořádají koncerty.
Do Aquileie za vynikajícím vínem a jídlem
Aquileia je známá nejen pro antické pozůstatky a patriarchální baziliku, ale také díky produkci kvalitního červeného vína. Nejznámější z nich, červené Refosco dal Peduncolo, si oblíbili už římští císaři a vyrábí se dodnes. Toto, ale i jiná vynikající vína, jako Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Grigio či Malvasia, můžete ochutnat u místních vinařů na Vinné cyklostezce či v kterékoli městské vinárně. Vína z tohoto kraje patří k nejkvalitnějším a nejvíce oceňovaným. Pokud máte čas, určitě se vyplatí krátký výlet do vinařské oblasti Collio. A že máte chuť také něco zakousnout? Díky blízkosti moře zde najdete snad v každé kuchyni vždy čerstvé ryby a mořské plody. Místní podnebí je také vhodné k pěstování mnoha druhů zeleniny, luštěnin a hub. V jídelníčku se často vyskytují delikatesy z drůbežího masa, zejména husího a kachního.
Věděli jste, že?
- v roce 361 císař Iulianus Apostata město Aquileia během občanské války oblehl a dal změnit tok řeky?
- část obyvatelstva, která v 5. století z Aquileiy uprchla před nájezdy Hunů, se usídlila v laguně při severním pobřeží Apeninského poloostrova a založila město Benátky
- jen nedaleko se nachází přímořské letovisko Grado nebo pevnost Palmanova z doby Napoleona Bonaparte?