Pokračovaním v používaní našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s používáním souborů cookie v souladu s Pravidly ochrany soukromí.

Nastavení Přijmout vše

Kdy?
2

Osoby

  • Dospělí

    2

  • Děti

    0

Filtry

  • Stravování

  • Typ ubytování

  • Vybavení

  • Aktivity

  • 0 m

    3 000 m

Termínem mořské plody často označujeme skupinu potravin, které pocházejí z moře a mají skořápku. Ve skutečnosti tento termín zahrnuje mnohem více druhů.

V gastronomii se termínem mořské plody v zásadě označuje skupina potravin živočišného původu, které pocházejí z vodních bezobratlých živočichů, tj. jiných než ryby. Způsob jejich lovu, který se liší od klasického rybolovu, se mnohem více podobá sběru. Do této kategorie patří především dvě velké čeledi: měkkýši a korýši. Nejen gastronomicky sem však patří i ostnokožci.

Mušle

Měkkýši jsou obvykle definováni jako všichni jedinci, kteří přirozeně nemají kostru, ale jsou uzavřeni v klasické dvouplášťové schránce. Většinou se jedná o mořské živočichy, i když některé druhy osídlily i sladké vody. Mezi měkkýše patří slávky, škeble, hřebenatky, ústřice, lanýže apod.
Ústřice se v Itálii také intenzivně chovají. A třeba taková ústřice z Caorle je velmi ceněná a srovávaná s francouzskými. Ideální místo pro jejich porovnání je třeba restaurace Eden v Ottava Presa. 

Hlavonožci

Mezi měkkýše patří také tzv. hlavonožci, tedy mořské plody s chapadly (chobotnice, kalamáry a sépie). Doporučujeme ochutnat v restauraci nebo i ve stánku jako fritto misto, jen lehce posolené s trochou citrónu.

chobotnice

Frutti di mari - chobotnice

Tartuffi

Ve Francii se jim říká fialky, zatímco v italské restauraci je můžete najít na jídelním lístku jako “mořské citrony” (mají opravdu nakyslou chuť). V Apulii, která převzala mnoho z Francie, se jim říká tartuffi (lanýže). Tyto mořské plody žijí na písčitém nebo kamenitém mořském dně, zvenčí vypadají jako kusy kamene. Žijí v koloniích, některé mohou být velmi početné. Ale co je nejdůležitější, patří k velkým symbolům známého a oblíbeného pojmu, kterému se v Itálii říká crudo di mare.

Ostnokožci (mořští ježci)

Z mořských ježků se jí především jejich žlázy, které se často konzumují syrové nebo se používají při přípravě četných pokrmů, jako jsou například špagety s mořskými ježky. I ježovky patří ke specialitám, které neochutnáte v každé restauraci.

mořský ježek

Frutti di mare - mořský ježek

Korýši

Ve skupině korýšů tak jistě najdeme humry, krevety, langusty a kraby. Jistě jste již někde slyšeli jméno Gambero rosso - kromě známého průvodce všech gourmetů se jedná také o druh velmi chutné červené krevety dorůstající i 20 cm.