Itálie je největším výrobcem vína na světě, je proslavena svým vinařským uměním a výbornými podmínkami pro pěstování vinné révy. Kvalitě vína přispívá i tradice stará tři tisíce let, rozmanitost odrůd, pestrá škála vín i oblastí. V Itálii se nachází mnoho vinařských oblastí a jsou roztroušeny po celé zemi. Mezi nejznámější patří Veneto, Abruzzo, Friuli, Puglia, Piemonte, Sicilia, Toscana, Umbria nebo Trentino Alto Adige. Na své si přijdou příznivci lehkých vín, plných, komplexních nebo slavných vín.
Italská vína se dělí do různých kategorií:
VDT - vino di tavola, jsou stolní vína určená pro běžné a snadné pití, pro každodenní spotřebu.
IGT - indicazione geografica tipica, je označení pro regionální vína vyšší kvality, s kontrolovaným původem. Některá takto označená vína již mohou být velmi kvalitní a úměrně tomu i drahá. Kvalitně výše je označení DOC - denominazione di origine controlata, vína jsou kontrolována dle původu, výnosu, doby zrání, technologie a kvality. Vín tohoto označení existuje přes 500 druhů, od průměrných až po nejkvalitnější. DOCG - denominazione di origine controlata garantita - od roku 1980 platí tento nejvyšší stupeň kvality pro špičková a nejvalitnější vína DOC v zemi. Prvním vínem DOCG bylo uznáno Barolo a dnes se takto označuje přibližně 20 italských vín, přičemž polovina z nich pochází z Toskánska a Piemontu. Mezi další typy označení patří Classico, které udává původ z vybraného území s nejlepšími podmínkami v dané oblasti, Superiore znamená o něco vyšší stupeň alkoholu a Riserva/Riserva Speciale je označení delší doby zrání, než je předepsáno pro danou kategorii (například u Chianti zrajícího jeden rok je to dalších 12 měsíců, nebo u tříletého Barolo znamená Riserva další dva roky zrání).
Italská vína se rozlišují také podle stupně sladkosti (obsahu zbytkového cukru). Asciutto je víno velmi suché, seco - suché, abbocato - mírně sladké, semi seco - polosuché, amabile - sladké a dolce - velmi sladké. Amaro je označení pro hořké, spumante pro šumivá vína, frizzante je perlivé víno a frizzantino označuje mírně perlivá vína. Passito se označují velmi sladká vína z pozdních sklizní, k jejichž výrobě byly použity koncentrované (částečně vysušení hrozny).
Podle barvy se vína rozdělují na bianco (bílé), rosato (růžové), rosso (červené).
V dnešní době jsou italská vína nedílnou součástí místní kuchyně i kultury a dotvářejí spolu s módou a výrobky z Itálie moderní, temperamentní životní styl. Legendou se stalo víno Chianti, perlivé Lambrusco, aperitiv Campari, typické kořeněné vermuty nebo slavná šumivá vína.