Sicilská Etna je nejvyšší činná a druhá nejmohutnější sopka v Evropě. Nachází se na východním pobřeží ostrova Sicílie, nedaleko měst Messina a Catania. Podle posledního měření z roku 2014 se její vrchol nachází ve výšce 3 350 metrů nad mořem, ale vzhledem k pokračující aktivitě se neustále mění - např. po erupci v roce 1981 měřila o 21 metrů méně - tedy 3 329 m. Následkem sopečné erupce a uvolnění magmatu tak průběžně dochází k poklesu či nárůstu sopky.
Etna je přibližně dva a půl krát větší než druhá největší sopka v Itálii Vesuv. Etna je také jedna z nejvíce aktivních sopek na světě, která je v podstatě neustále aktivní a u které existuje nejdelší doložený záznam erupcí.
Sopka se nachází v hustě obydlené oblasti, což zvyšuje její potencionální nebezpečí, neboť v případě silné erupce by způsobila značné škody. Avšak v okolí sopky je velmi úrodná půda, která umožňuje pěstování vinné révy nebo třeba ovocných sadů.
Etna je stratovulkán, není tvořena jednotným sopečným tělesem a vznikla erupcemi více kuželovitých útvarů, které se do sebe vzájemně zakomponovaly. V současné době má čtyři hlavní krátery: Bocca Nuova, Voragine, Severovýchodní a Jihovýchodní kráter. Přestože jsou pravděpodobně navzájem propojeny, každý z nich dokáže fungovat naprosto samostatně.