Život v kontrádách
Siena je rozdělena do 17 historických obvodů, kterým se říká kontrády. Dříve fungovaly jako cechy, příslušníci jedné kontrády se věnovali vždy stejnému povolání. Rozdělení města do kontrád je stále velmi úzce spjato s životy lidí, neboť každý obyvatel města do jedné z nich od narození až do smrti patří. Každá kontráda má svůj znak, dle kterého je také pojmenována (např. drak, husa, les, orel), vlajku, kostel se svým patronem, heslo. Když procházíte ulicemi Sieny, je snadné pozorováním vlajek a emblémů zjistit, ve které kontrádě se právě nacházíte. Sousední kontrády se vzájemně považují za nepřátele, zatímco ty vzdálenější mezi sebou udržují obvykle přátelské a spolupracující vztahy.
Historická tradice, občanská prestiž
Palio je pro obyvatele Sieny mnohem více než jen obyčejná událost, prožívají ho velmi emotivně, jednotlivé kontrády totiž mezi sebou měří na dostihu síly. Je to významná součást života v Sieně, každá kontráda se na přípravách a organizaci Palia podílí po celý rok.
Historie Palia se datuje do 6. století. V průběhu staletí se postupně vyvíjely různé zvyky a tradice, které se s událostí pojí. Každá kontráda vybírá svého žokeje, ale nikoliv koně. Ti jsou žokejům přiřazeni losem teprve 3 dny před závodem.
Dostih se koná na centrálním sienském náměstí – Piazza del Campo. Diváci mohou fandit ze středu náměstí, kolem kterého je vybudována závodní dráha pro dostih. Samotný dostih se jede na tři kola a trvá obvykle jen něco málo přes minutu. Žokejové soutěží na neosedlaných koních. Časté jsou pády žokejů z koní, neboť na dráze je několik ostrých zatáček. Za vítěze Palia je však vždy považován kůň, nikoliv žokej. Již více než dvacetkrát se tak stalo, že do cíle jako první doběhl osamělý kůň, který svého jezdce v průběhu dostihu ztratil.
Vítězná kontráda po závodu oslavuje několik dní v ulicích města. Má právo uspořádat bujarý večírek v kontrádě, která dostih prohrála, a to bez jakýchkoliv postihů.
Průběh události
V den konání Palia kolem 15:00 každá kontráda vykonává obřad požehnání svého koně a poté se připojí k velké přehlídce v historických kostýmech, s více než 600 účastníky, která prochází městem. Přehlídka přichází kolem 17:00 na náměstí Piazza del Campo a končí kolem 19:00. Poté se koná samotný dostih, po kterém následují opulentní mše a oslavy v ulicích, v kostelích i v sienské katedrále.
Tipy pro návštěvníky Palia
Palio představuje bezpochyby jedinečnou příležitost zažít vášeň a hrdost obyvatel Sieny. Pokud jste poblíž, nenechte si ji ujít. Zároveň ale nezapomeňte, že Palio není primárně turistickou atrakcí, ale něčím speciálním a významným pro samotné Sieňany. Proto je namístě chovat se zde jako host, s pokorou a úctou k místním tradicím a zvykům.
Dostih je možné sledovat z Piazza del Campo bezplatně, ale je třeba přijet s několikahodinovým předstihem, abyste se na náměstí vůbec dostali a zajistili si vhodné místo ke stání. Na náměstí si můžete zakoupit nápoje, ale počítejte s tím, že zde nejsou žádné veřejné toalety. Doporučujeme vzít si nápoje do lahve s sebou. Určitě nezapomeňte na pokrývku hlavy, abyste se chránili před sluncem a teplem. Vzhledem k velkému množství lidí a horku a také vzhledem k potyčkám, které mezi zástupci kontrád často v davu vznikají, důrazně doporučujeme nebrat s sebou na náměstí malé děti.
Mnohem pohodlněji se dostih sleduje z domů kolem Piazza del Campo. Oficiální prodej lístků na tato místa však neexistuje. Je třeba zkusit kontaktovat přímo obyvatele domů s výhledem na náměstí a domluvit se s nimi. Často také nabízejí občerstvení, které zahrnuje typické sienské sladkosti.
Užijte si jedinečnou atmosféru, kterou nabízí pouze Palio di Siena!