Burrata byla poprvé vyrobena na počátku 20. století, kolem roku 1920, ve městě Andria v oblasti Murgia v Apulii. Legenda praví, že vznikla tak, že farmáři potřebovali uchovat smetanu, která nemohla být kvůli velkým mrazům a komplikacem v dopravě nikam dopravena. Rozhodli se tedy smetanu uzavřít do malých pytlíčků z mozzarelly. A tak vznikla první burrata.
A jak se burrata vyrábí? Čerstvé kravské mléko se zahřívá a míchá s syřidlem, aby se vytvořil tvaroh. Ten se natahuje a hněte do hladké, elastické konzistence, čímž se vytvoří vnější obal, podobný mozzarelle. Kouzlo burraty spočívá v jejím plnění. Vnější obal se plní stracciatellou (směsí smetany a roztrhaných tvarohových kousků), což mu dodává bohatou, máslovou texturu. Ostatně i proto se tak jmenuje - název sýra je odvozen od slova burra - máslo. Naplněný obal se uzavře a vytvoří se balíček obsahující krémový vnitřek.
Burrata je oblíbená pro svůj jedinečný kontrast textur. Vnější vrstva je pevná a mírně elastická, zatímco vnitřek je krémový a měkký. Když se sýr rozřízne, krémový vnitřek se rozlije a vytvoří lahodnou směs textur a chutí.
Burrata má v kuchyni všestranné využití. Může být podávána jako předkrm, například na plátcích rajčat a bazalky, nebo jako součást hlavních jídel. Skvěle se hodí na pizzu, do salátů, nebo jako doplněk k těstovinám. Burratu můžete podávat také na bruschettě nebo na plátku opečeného chleba s extra panenským olivovým olejem, česnekem, čerstvými rajčaty a bazalkou. Burratu můžete koupit také uzenou.
Skvěle se k ní hodí bílé víno.