Pokračovaním v používaní našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s používáním souborů cookie v souladu s Pravidly ochrany soukromí

Nastavení Přijmout vše

Kdy?
2

Osoby

  • Dospělí

    2

  • Děti

    0

Filtry

  • Stravování

  • Typ ubytování

  • Vybavení

  • Aktivity

  • 0 m

    3 000 m

Svátek svatého Martina v Itálii

San Martino

Když v Itálii začne podzim a přiblíží se 11. listopad, nastane čas oslavit svatého Martina – patrona rolníků, vinařů i vojáků. Tento svátek, známý jako Festa di San Martino, se napříč Itálií slaví různými způsoby.

Přesto, že je jeho popularita největší na severu země, slavnosti v duchu San Martino probíhají i na mnoha dalších místech, kde si místní obyvatelé připomínají legendu o velkorysosti a laskavosti tohoto svatého.

Legenda o San Martino

Podle legendy byl Martin z Tours římským vojákem, který se jedné chladné noci podělil o svůj plášť s žebrákem, aby mu nebyla zima. Jakmile to učinil, zimní mráz náhle ustoupil a do města vstoupily teplé sluneční paprsky, které podle pověsti trvaly několik dní. Od té doby se v Itálii ustálilo slovní spojení "léto svatého Martina" (Estate di San Martino) pro krátké období teplých a slunečných dní, které se často objevuje kolem svátku svatého Martina.

Svatomartinská husa

Tradiční husa, připravovaná ke svátku San Martino, má své kořeny ve středověku. Podle jedné verze legendy se Martin schoval mezi husy, aby nemusel přijmout post biskupa, ale jejich hlučné kejhání ho prozradilo. Husa se tak stala symbolem svátku, a zejména v Lombardii nebo Trentino-Alto Adige nesmí chybět na sváteční tabuli. Podává se pečená s podzimními přílohami jako brambory, kaštany nebo dýně.

San Martino

tradiční svatomartinská husa se v itálii podává s podzimními přílohami - brambory, kaštany nebo dýně

Benátky a děti v maskách

Benátky, město s bohatou historií a silnými tradicemi, si svatého Martina také připomínají. Děti v kostýmech procházejí ulicemi a recitují básničky o San Martino, klepou na dveře sousedů a za své verše dostávají sladkosti nebo drobné mince, podobně jako je tomu o Halloweenu, ale s italským kouzlem. Tento zvyk je v Itálii jedinečný a dává svátku nezapomenutelnou atmosféru.

San Martino

v benátkách si na sv. martina děti oblékají masky a chodí koledovat

Koláč svatého Martina

Jedním ze symbolů oslav je Dolce di San Martino, lahodný perníkový koláč ve tvaru svatého Martina na koni. Tento koláč, posetý barevnými cukrovinkami, zaujme na první pohled a oslavuje nejen světce, ale také radost z pečení a sladkostí, které k podzimu neodmyslitelně patří. Peče se zejména v Benátkách.

Slavnosti nového vína

Vinařské oblasti, jako Veneto nebo Friuli Venezia Giulia, v tento čas pořádají ochutnávky mladého vína, které bylo právě stočeno ze sudů. „Il vino novello“ – mladé víno – se ochutnává poprvé právě na svátek svatého Martina. Mnohé rodiny i vinaři pořádají setkání a ochutnávky, kde nechybí typické podzimní pokrmy jako kaštany, salámy nebo sýry. 

San Martino

Tradičně se v itálii na svatého martina pečou kaštany, ochutnává víno a salámy

Světlo v temnotách

Oslava svatého Martina je připomínkou laskavosti, radosti a světla, které si v listopadu Itálie připomíná svíčkami a oslavami. Zatímco sever slaví San Martino různými lidovými rituály, jeho poselství soucitu a solidarity zůstává platné po celé zemi. Svátek tak není jen o lahůdkách a víně, ale o sdílení tepla, světla a sounáležitosti s ostatními.

Aktuální TOP nabídky

Objevte naše nejlepší dovolenkové nabídky!

Nejnovější články

Sledujte náš FB, najdete zde aktuální informace z Itálie a tipy pro vaší dovolenou