Srdce starobylého vodního systému
V regionu Basilicata, kde se Matera nachází, jsou zdroje pitné vody omezené. Město proto od nepaměti využívalo každý dostupný zdroj, včetně dešťové vody. Palombaro Lungo byla vybudována ve 13. století a později (v 19. století) zvětšena, aby mohla zásobovat rostoucí populaci. Tato obrovská cisterna byla vytesána přímo do vápencové skály a její stěny byly potaženy speciální vodotěsnou omítku zvanou „termol“, která zabránila prosakování vody.
Architektura podzemního světa
Vstup do Palombaro Lungo je jako cesta do jiné dimenze. Objevíte zde rozsáhlý podzemní prostor s vysokými klenutými stropy, které připomínají spíše katedrálu než technickou stavbu. Kapacita cisteren byla až 5 milionů litrů vody, kterou sem odváděly propracované systémy kanálů a akvaduktů. Voda byla přísně chráněna a využívána pro pití, vaření a základní hygienu.
Ve 20. století, kdy se Matera potýkala s chudobou a odchodem obyvatel, byla cisterna Palombaro Lungo zapomenuta. Znovu objevena byla až v roce 1991 během rekonstrukcí na náměstí Piazza Vittorio Veneto. Dnes je cisterna plně zrestaurovaná a otevřená veřejnosti jako součást turistických prohlídek ukazujících jedinečnou historii Matery.
Palombaro Lungo není jen památkou na technické mistrovství minulých generací, ale také příležitostí pochopit, jak lidé žili a přežívali v náročných podmínkách. Návštěva tohoto podzemního světa je nezapomenutelným zážitkem, který nabízí pohled na dějiny nejen Matery, ale celého lidstva. Pokud se chystáte navštívit Materu, nezapomeňte zařadit Palombaro Lungo na svůj seznam.