Táhne se od Terstského zálivu, kolem Benátské riviéry, přes Rimini, Palmovou riviéru dolů k městům Pescara, Bari, Brindisi až k Otrantskému zálivu. Na rozdíl od členitého pobřeží s množstvím ostrovů na chorvatské straně má italská část (nazývaná Jadranská riviéra) většinou písečné dno, pozvolný vstup do vody a málo výrazných zálivů.
Pro naše turisty je to prakticky nejdostupnější a nejoblíbenější moře, každoročně k němu zamíří milióny lidí, aby zde strávili letní dovolenou plnou slunce, koupání a lenošení na širokých písečných plážích. Asi nejnavštěvovanější část italského Jadranu je na severu - vyhlášená letoviska Bibione, Lignano, Caorle, Lido di Jesolo a Rimini. Tato místa vedle koupání nabízí mnoho zábavy, nákupních možností a výletů. Ve střední části pak najdeme oblíbenou Palmovou riviéru s romantickou promenádou uprostřed středomořské zeleně, jižní část jadranského pobřeží je vyhledávaná pro velmi teplé počasí a neporušenou přírodu.
Severní část Jadranu je poměrně mělká, na severu dosahuje třeba i pouhých 23 m, ale směrem k jihu se výrazně snižuje a max.hloubky 1330 m dosáhne moře na jih od Boky Kotorské.
Jaderské moře zároveň představuje i významný klimatický prvek - je poměrně teplé, v zimě klesá jeho teplota na 7-11°C a voda tak bývá teplejší než vzduch, na jaře stoupne k 20-23°C a v létě dosahuje 26-27°C, čímž naopak reguluje horké letní počasí. Letní turistická sezóna zde trvá od dubna do října.