Vyrábí se v Toskánsku (ten je známý pro své intenzivní a ovocné extra panenské oleje), Apulii (což je největší producent olivového oleje v Itálii, tyto oleje mají často jemnou a sladkou chuť), na Sicílii (produkuje oleje s výraznou chutí a mírně kořeněným aroma) a v Ligurii (lehké a jemné oleje s mírným ovocným aroma).
Olivový olej má příznivé účinky na fungování jater, žlučníku a slinivky, chrání žaludeční a střevní sliznici, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí jako prevence srdečně-cévních onemocnění a některých forem rakoviny. Hlavní význam olivového oleje spočívá hlavně v jeho složení. Kvalitní olej obsahuje kromě vysokého obsahu nenasycených mastných kyselin také vysoký obsah přírodních antioxidantů a další důležité složky. Antioxidanty mají ochranný vliv na tělesné buňky, zvyšují obranyschopnost vůči volným radikálům a zpomalují proces stárnutí. Olivový olej se hlavně cení pro svoji lehkou stravitelnost.
Získává se z oliv lisováním či jinými mechanickými postupy. Sklizeň trvá od listopadu do ledna v závislosti na odrůdě a stupni zralosti. Poté se olivy čistí, melou a lisují. Přefiltrovaný olej se plní do lahví. Olej musí být vylisován do čtyř dnů od sklizně, aby byla zachována jeho kvalita a především všechny látky v olivách obsažené.
Kvalitní olivový olej se pozná podle hořké, mírně palčivé chuťi. Nejdůležitějším měřítkem v určování kvality olivového oleje je především obsah kyselin, které se získávají několika způsoby. Degustace oleje se provádí čichem, podle barvy a podle chuťi.
Olej se skladuje na tmavém místě, při pokojové teplotě a v uzavřené láhvi. Pokud je delší dobu v teplotě nižší než 10 stupňů, zakalí se. Není to ovlivněno kvalitou oleje, po chvíli v pokojové teplotě se mu navrátí původní konzistence.
Nefiltrované olivové oleje obsahují lecitin, který filtrované obsahují jen v minimálním množství. Nefiltrovaný olej je kalný a někdy sedí usazenina na dně. Nedostatek lecitinu způsobuje zvýšené nervové napětí, nervozitu, únavu, vyčerpání a nedostatečnou schopnost koncentrace.
Olivové oleje se dělí na panenské, rafinované a směsi obou skupin. Panenské oleje jsou lisované přímo z celých plodů za studena a dělí se na extra panenský, panenský a obyčejný panenský olej. Rafinované oleje jsou lisovány za vysokých teplot a tlaků a poté bývají chemicky upravovány.
Využití má olivový olej jak v teplé, tak i studené kuchyni. Extra panenský olivový olej se často používá jako dresink do salátů. Ideální je pro marinování masa, ryb a zeleniny. Panenský a rafinovaný olivový olej se hodí pro pečení a smažení díky své tepelné odolnosti. Olivový olej se ale v Itálii přidává také do těstovin, polévek a dušených pokrmů pro zlepšení chuti. No a též se používá na dochucení hotových pokrmů, jako je pečivo, pizza nebo grilovaná zelenina.