Ale pozor – na rozdíl od Tří králů není radno Befanu potkat. Říká se, že když někdo Befanu uvidí, dostane ránu jejím koštětem, protože si nepřeje být viděna. Zdali je to pravda nebo si to vymysleli na své děti rodiče, aby je udrželi v postýlkách i v noci, kdy Befana létá, není stále jasné.
Tradice říká, že Befana je velmi stará žena, která létá na svém opotřebovaném koštěti a v noci mezi 5. a 6. lednem navštěvuje děti a plní jejich na krbu, nebo u okna zavěšenou punčošku. Děti, které si během uplynulého roku dobře vedly, dostávají sladkosti, bonbóny, sušené ovoce, nebo malé hračky. Naopak děti, které v uplynulém roce zlobily, od Befany dostávají uhlí, cibuli, nebo česnek, případně najdou svou punčošku úplně prázdnou.
V rodinách s dětmi se pro Befanu připravuje něco malého k občerstvení, obvykle sklenka vína a lokální pochutiny, např. šunka či salámy.
Befana jako matka všech dětí
Podle křesťanské legendy přišli k Befaně několik dní před narozením Jezulátka tři mudrci. Požádali Befanu o radu, kudy jít dál za hvězdou, kterou viděli na obloze. Befana to ale nevěděla, a tak mudrcům neporadila. Ale protože byla považována za nejlepší hospodyni ve vesnici s nejpříjemnějším domovem, nabídla mudrcům alespoň možnost přespání. Ráno ji tři mudrci vyzvali, aby se k nim na cestu za Ježíškem připojila, ale Befana odmítla, neboť byla příliš zaneprázdněna domácími pracemi. Později ale Befanu přepadly výčitky svědomí a pokusila se ještě tři mudrce a Ježíška vyhledat. To se jí však tu noc už nepodařilo, a tak se říká, že Befana létá s pytlem dárků doposud a stále hledá malého mesiáše. Přestože doposud nebyla v hledání úspěšná, nechává všem hodným dětem malý dárek. Činí tak s poselstvím, že malého Ježíška můžeme objevit v každém z nich.
Jiná legenda praví, že Befana byla obyčejná žena s dítětem, které velmi milovala. Její dítě však zemřelo a Befana byla velmi zarmoucená. Když uslyšela zprávu o narození Ježíše, vydala se za ním a měla v plánu lidi oklamat, že to ona je jeho matkou. Když se s Ježíškem setkala, předala mu dárky, které mu udělaly radost. Na oplátku dal prý malý Ježíšek Befaně také dárek: stala se matkou všech malých dětí v Itálii.
Urbania, domov Befany
Befana je známá napříč celou Itálií a stala se tak trochu i národní ikonou. Za její oficiální domov je považováno městečko Urbania v provincii Pesaro a Urbino, kde se od 2. do 6. ledna koná každoroční festival. Slavností se účastní kolem 50.000 lidí. Historické centrum je ozdobeno stovkami a stovkami barevných punčošek, vidět zde můžete i tu nejdelší na světě. A samozřejmě ve městě potkáte také stovky hodných čarodějnic. Některé slétávají z historické věže, jiné tančí, žonglují, všechny se však snaží potěšit a rozveselit přítomné děti.