Pokračovaním v používaní našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s používáním souborů cookie v souladu s Pravidly ochrany soukromí.

Nastavení Přijmout vše

Kdy?
2

Osoby

  • Dospělí

    2

  • Děti

    0

Filtry

  • Stravování

  • Typ ubytování

  • Vybavení

  • Aktivity

  • 0 m

    3 000 m

7 perel toskánského souostroví. Podle starověké legendy ostrovy vznikly, když se bohyně Venuše vynořila z vod Tyrhénského moře a ve spěchu, aby dosáhla pobřeží, ztratila svůj drahocenný perlový náhrdelník: sedm z nich se vynořilo a stalo se krásnými ostrovy, které dnes tvoří souostroví.

Souostroví, které se nachází mezi toskánským pobřežím a Korsikou, je skutečným přírodním rájem, který by měl alespoň jednou v životě navštívit každý. Tvoří ho sedm hlavních ostrovů (Elba, Giglio, Capraia, Montecristo, Pianosa, Giannutri a Gorgona) a několik malých ostrůvků a skalnatých útesů.

 

Tyto ostrovy se liší geologickou stavbou země, krajinou a zachovalou biodiverzitou, ale všechny mají společné křišťálově čisté moře a živou vegetaci. Navíc si tyto skvosty stále zachovávají klidný ostrovní život s místními tradicemi a zvyky. Od roku 1996 existuje Parco Nazionale dell’Arcipelago Toscano, největší mořský park v Evropě, který byl zřízen s cílem chránit, zvelebovat a zachovávat krásy této oblasti a její mimořádnou rozmanitost přírodního prostředí.

Elba

Elba je třetím největším italským ostrovem v Toskánském souostroví. Má nekonečně mnoho důvodů k návštěvě: především to je rozmanitost mořských scenérií se skalnatým pobřežím, dlouhými plážemi s nejjemnějším pískem nebo malými zátokami s bílým štěrkem a krásná středomořská vegetace. Nemělo by se zapomínat ani na to, že ostrov, který byl vždy známý svými ložisky železné rudy, se vyznačuje mimořádným bohatstvím hornin a minerálů. Elba je také bohatá na historii. Najdete tu například středověký hrad Volterraio a Palazzina dei Mulini, Napoleonova rezidence v jeho prvním exilu, která dodnes uchovává památky ze své doby. V neposlední řadě je ideálním místem pro milovníky potápění, pěší turistiky a cykloturistiky s neuvěřitelnou sítí vyznačených tras. Nudit se určitě nebudete!

Elba

ostrov elba

Giglio

Druhý největší ostrov toskánského souostroví Giglio je skutečnou perlou. Nachází se naproti hoře Monte Argentario. Jsou zde nádherné pláže: Campese, známá načervenalou barvou písku a okouzlujícím panoramatem při západu slunce. Další menší pláže jsou: Arenella, Cannelle a Caldane. Ostrov se může pochlubit jedinečnou průzračností vody, která z něj činí skutečný ráj pro milovníky šnorchlování. Jeho území navíc vybízí k tomu, abyste se vydali po fascinujících stezkách ponořených do nedotčené přírody, z nichž se vám naskytne úchvatný výhled na souostroví. Kromě nádherné krajiny stojí za návštěvu také přístaviště Giglio Porto a půvabná středověká vesnice Giglio Castello s charakteristickými uličkami a zbytky pisánské pevnosti.

 

Isola Giglio

Druhý největší ostrov toskánského souostroví Giglio

Capraia

S rozlohou 19,3 km² je Capraia třetím největším ostrovem toskánského souostroví. Za své jméno vděčí dnes již vyhynulým divokým kozám, které kdysi tvořily většinu jeho fauny. Je sopečného původu a převážně hornatý, známý erozními jevy svého strmého pobřeží. Vody kolem ostrova Capraia jsou obzvláště bohaté: milovníci potápění a šnorchlování zde najdou nádherné mořské dno, kde se usadily i pozoruhodné podmořské archeologické nálezy. K procházce vybízí krásné stezky, které umožňují objevovat skryté zátoky a nedotčená zákoutí. Historické a umělecké dědictví Capraie je velmi bohaté: kromě čtyř kostelů na ostrově (Santo Stefano, Santa Maria Assunta, San Nicola a Sant'Antonio) se zde nachází pevnost San Giorgio, kterou v 16. století postavili Janovci.

Capraia Isola

třetím největším ostrovem toskánského souostroví je Capraia

Montecristo

Protože je Montecristo od roku 1971 integrální přírodní rezervací a od roku 1988 biogenetickou přírodní rezervací, není přístup k ní nikterak snadný: během roku se uděluje jen velmi málo denních povolení a návštěvy se uskutečňují po předem stanovených trasách pouze za přítomnosti pověřeného průvodce. Symbolem tohoto místa je koza Montecristo, jediná v naší zemi žijící ve volné přírodě, kterou sem přivezli dávní mořeplavci a které je zde asi 250 kusů.

Isola Montecristo - Cala Maestra

Montecristo je přírodní rezervací

Giannutri

Romantický Giannutri, který se vynořuje z vod Tyrhénského moře a jehož skalnaté útesy jsou tvarovány větrem, je nejjižnějším z ostrovů toskánského souostroví. Jedinými místy pro přistání jsou Cala dello Spalmatoio a Cala Maestra s malými oblázkovými plážemi. Giannutri, který byl pro svůj půlměsíc vždy považován za posvátný pro Artemidu-Dianu, je nedotčenou oázou vzácné krásy. Mořské dno s bohatou přírodní rozmanitostí a tajemstvími, jako jsou starobylé vraky lodí, je rájem pro milovníky šnorchlování a potápění. Vášniví turisté se zase mohou kochat nádhernými přírodními scenériemi po různých stezkách vedoucích středomořskou makií. Hlavní atrakcí ostrova je Villa Domizia, nádherná římská vila z 2. století n. l., kterou nechal postavit mocný rod Domizi Enobarbi. Archeologické naleziště je možné navštívit pouze v doprovodu autorizovaného průvodce.

Isola di Giannutri

Giannutri, nejjižnější z ostrovů toskánského souostroví

Gorgona

Gorgona, nejmenší a nejsevernější z toskánských ostrovů, je poslední aktivní vězeňský ostrov v Itálii. Návštěvy jsou povoleny pouze s kvalifikovaným průvodcem a s určitými omezeními, a to jednak kvůli vězeňskému režimu, a také kvůli ochraně biologické rozmanitosti. Stejně jako ostatní perly toskánského souostroví je i Gorgona bohatá na přírodní a krajinné divy. Pobřeží se vyznačuje četnými zátokami a zálivy, z nichž nejpozoruhodnější jsou: Cala Scirocco s jeskyní Grotta del Bove marino, která byla kdysi útočištěm tuleňů mnišských, Cala Maestra a Cala Martina. Na ostrově se nachází také zajímavý kostel San Gorgonio, přestavěný v roce 1723 na místo starého kostela, který byl zničen v 15. století, a dvě opevnění, Torre Vecchia postavená Pisány a Torre Nuova z doby Medicejských.

Isola di Gorgona

Gorgona, nejmenší a nejsevernější z toskánských ostrovů

Pianosa

Na ostrově Pianosa se střídají skalnaté úseky s nádhernými zátokami, z nichž nejznámější je pozoruhodná Cala Giovanna. Nejdříve zde byla trestanecká kolonie a poté supervěznice, díky čemuž zůstala její přírodní krása nedotčena. Pianosa však není jen příroda, ale i četná svědectví o bohaté minulosti, jako jsou raně křesťanské katakomby a pozůstatky Agrippovy římské vily. Doporučujeme procházku mezi novogotickými budovami, nyní opuštěnými a zkorodovanými větrem a solí, ve staré vesnici Pianosa, neobydlené od roku 1968, kdy byla trestanecká kolonie přeměněna na věznici s maximální ostrahou a civilisté byli odsunuti. Přestože už není věznicí, dnes ji obývá několik lidí, kteří mají na starosti dohled a kontrolu ostrova.

Isola Pianosa

Pianosa

Sedm perel Toskánského souostroví představuje jedinečné kombinace přírodních krás a historických pokladů. Každý z těchto ostrovů je jiný, ale společně tvoří harmonický celek, který ukazuje, jak Toskánsko propojuje přírodu, historii a klidný životní styl.